
Dinastija Obrenović i pozorište
Biljana Ostojić
Muzej pozorišne umetnosti Srbije
Podnaslov izložbe "Između slave i tragedije" opisuje onovnu ideju projekta i predstvlja poveznicu između istorigrafskih događaja i njhove validacije - iz perspektive sadašnjosti. Trajne vrednosti, kojima vreme dodaje bogastvo mogućih tumačenja.
Osnovna ideja projekta "Dinastija Obrenović i pozorište", bila je da se kroz izložbenu postavku, katalog i prateći dokumentarno-igrani film - video prezentacuju, otkriju kompleksne veze između vladarske porodice Obrenović i dramske i pozorišne umetnosti. Integralistička i epistemološka paradigma - koja podrazumeva korišćenje različitih (suprostavljenih) teorijskih izvora iz istoriografije, teatrografije, teatrologije, muzeologije, sociologije, kulturologije - u fokusu je metodološkog pristupa u izradi projekta. Istraživanje je ponudiolo mnogobrojne odgovore, ali i osnovne smernice za pitanja o dijalektičkoj povezanosti vladarske porodice Obrenović (vlasti) i državno-društvenog, te kulturološkog konteksta (u relativno kratkom vremenskom periodu, od 72 godine vladavine). Njihove zasluge i postignuća (knez Miloš i knez Mihailo kao pokrovitelji i osnivači prvih pozorišta u Srbiji XIX veka) "slava" i lična "tragedija", kao trajne inspiracije za umetničke kreacije, prvenstveno za dramu i pozorište u XIX, XX i XXI veku. "Između slave i tragedije" poveznica je koja opisuje ulogu i percepciju dinastije Obrenović kroz dramsku i pozorišnu umetnost. Rezultat koncepcije prikazan je posredno, kroz eksponate izložbene postavke. S jedne strane osnivači i pokrovitelji pozorišta (slava), i kao kontrapunkt njihova tragična sudbina i smrt - tematski su okvir priče /poruke/ koju je izložba pokušala da razotkrije - kao krajnji rezultat, u koju je javnost imala prilike da se uveri.
Projekat - izložba "Dinastija Obrenović i pozorište" predstavlja jednu od mogućih perspektiva i konceptualizacija veza između vladarske porodice Obrenović i dramske i pozorišne umetnosti. U stručnom smislu, podrazumevala je interdisciplinaran pristup i međuinstitucionalnu saradnju - kao važan preduslov za realizaciju projekta. Vladarska sudbina kneza Mihaila III - paradigma je koja ilustruje osnovnu ideju izložbe. Iako mecena Narodnog pozorišta u Beogradu, njegovo ubistvo sprečilo je ostvarenje njegovog velikog sna. Pozorište je ipak izgrađeno i otvoreno, svečanom - prigodnom predstavom "Posmrtna slava kneza Mihaila" Đorđa Maletića. Scena u kojoj knez Mihailo prima ključeve grada beogradskog, prelazi na konju preko pozornice, pozdravljen katarzičnim klicanjem publike, kulminacija je predstave. Knez Mihailo je tako ušao u istoriju kao pokrovitelj pozorišta, i istovremeno tragični dramski junak, na sceni pozorišta čiju izgradnju je pokrenuo. Način njihove vladavine i lični život, kao tema dramske i pozorišne umetnosti, drugi je aspekt izložbe. Važno otkriće za društvenu nauku je - njihova uloga u istoriji, drami, pozorištu zavisila je prevashodno od ideološko-vrednosnog, autorskog pristupa i oblika vladavine u trenutku umetničkog predstavljanja. Istraživanje je pokazalo da ja ta okolnost osnovni razlog nerealizovanja pozorišne predstave po dramskom tekstu, koji bi pružio celovit - bez ideoloških upliva- prikaz njihove vladavine i života. Za pozorište i dramu XIX veka uloga dinastije Obrenović bila je pokroviteljska i mecenarska. Pozorišne predstave izvođene su prigodnim povodima. Dramski tekstovi naručivani su namenski, povodom obeležavanja jubileja: godišnjica početka ustanka, stupanja na presto, venčanja i drugih dinastičkih, porodičnih, svečarsko-slavljeničkih događaja. Kroz žanrovsko bogastvo, u XX i XXI veku - od monodrama, duodrama, kamernih i velikih ansambl predstava, mjuzikla, u institucionalnim pozorištima i neformalnim grupama, pokazuje se neugasli interes za dinsatiju Obrenović. Izložba je mali prilog i svedočanstvo za društvenu i kulturnu istoriju Srbije. Njihova vladarska i lična sudbina još traži odgovore - od istorigrafije do umetnosti.
Aktivnosti

Katalog izložbe "Dinastija Obrenović i pozorište" sadrži poglavlja: "O Nasleđu dinastije Obrenović" ( istoriografski - neupitne činjenice). Njihovu vladavinu, mnogi istoričari doživljavaju najzaslužnijom u našoj prošlosti. Njihovo materijalno i duhovno nasleđe obeležilo je Srbiju XIX veka. II Poglavlje - "Knez Miloš i knez Mihailo osnivači i pokrovitelji pozorišta". III Poglavlje- "Obrenovići i pozorište" - u dramskom i pozorišnom kontekstu XIX, XX i XXI veka. Prilog: Teatrografija - predstavlja popis svih izvođenja dramskih dela u kojima se članovi dinastije Obrenović pojavljuju kao likovi. Takođe i Bibliografija dramskih tekstova u kojima se članovi dinastije Obrenović pojavljuju kao dramski junaci. Spisak se odnosi na XIX, XX i XXI vek.
_0_95563800%201742464386.jpg)
Video prezentacija, kao prateći, vizuelni deo projekta "Dinastija Obrenović i pozorište". Fotografije i tekst kao ilustracije. Igrano dokumentarni film "Teatar u Srba". Ljuba Tadić kao prezenter priče o nastajanju pozorišta u Srbiji. Značajan kao prilog za istoriju pozorišta Srbije. Kao izvor za priču, video prezentacija koristi najrelevantnije istoričare, teatrologe, književnike. Uz prigodnu, instrumentalnu muziku izvođenja pesme "Što se bore misli moje", koju je napisao knez Mihailo III.

Originalni dokument u posedu Muzeja pozorišne umetnosti Srbije, raritetni deo zbirke Arhiva - Ukaz knjaza Milana Obrenovića kojim on, na predlog ministra prosvete, postavlja na mesto upravnika Narodnog pozorišta u Beogradu Milorada Popovića Šapčanina. Dokument ilustruje još jednu od mnogobrojnih veza članova vladarske porodice Obrenović i pozorišta.

Plakat pozorišnog komada "Ljiljan i Omorika", iz zbirke Plakata i Programa Muzeja pozorišne umetnosti Srbije. U XIX veku, svečasnosti su bile najčešći povod za pisanje drama i izvođenje pozorišnih predstava, posvećenih članovima dinastije Obrenović. U čast venčanja kralja Aleksandra i kraljice Drage, naš čuveni dramski pisac i komediograf, Branislav Nušić, napisao idilični komad s pevanjem -"Ljiljan i Omorika". Muziku je komponovao Stanislav Binički. Bračni par kralj Aleksandar i kraljica Draga, bio je i poznat po svom mecenarstvu.

Izložbeni pano koji ilustruje osnivanje prvog pozorišta - Knjaževsko-srpskog teatra u Kragijevcu, 1835. Pored portreta kneza Miloša, pano ilustruje i objavu u "Novinama Srbskim", koji predstavlja jedini pisani dokaz o postojanju i igranju predstava. Izložba je obogaćena i portretima Joakima Vujića, zaslužnog za osnivanje i rad prvog pozorišta (bista i digitalna fotografija).

Prva galerija posvećena je osnivanju pozorišta i dramskim komadima i pozorišnim predstavama iz XIX veka. Na izložbenim panoima nalaze e digitalni portret kneza Mihaila III, u nadvojvodskoj uniformi (Istorijski muzej Srbije), portreti Jovana Đorđevića i Đorđa Maletića, važnih za osnivanje Narodnog pozorišta u Beogradu. Takođe i pisci dramskih komada s tematikom o članovima dinastije Obrenović. Jedan pano ilustruje plakat - stilizaciju "Grozno ubistvo srbskog Mihaila M. Obrenovića III, foto reprodukcija litografije V. Kaclera (Istorijski muzej Srbije). Jedan plakat na nemačkom jeziku pokazuje izvođenje pozorišnog komada u tadašnjoj Austro-ugarskoj monarhiji (deo zbirke Arhiv, Muzeja pozorišne umetnosti Srbije). Zanimljivo je da je u inostranstvu to bilo jedno od prvih izvođenja - inscenacije ubistva kneza Mihaila.

Jedan od izložbenih panoa koji ilustruje XIX vek. Portret mladog kneza Milana Obrenovića, u digitalnoj obradi, nepoznatog autora, ustupljen za korišćenje zahvaljujući ljubaznosti Narodnog muzeja Srbije. Izloženi su i plakat svečane predstave "Markova sablja", u slavu rođendana njegovog veličanstva, kneza Milana. Premijerom istoimenog komada, Narodno pozorište u Beogradu, obeležilo je proslavu punoletstva kneza Milana Obrenovića 1872. Tekst je napisao/preadio Jovan Đorđević, zajedno s kapelnikom Davorinom Jenkom, horom i muzikom. Za istoriju kulture i pozorišta, bitno je naglasiti da je na sceni prvi put upriličeno izvođenje svečane pesme "Bože pravde", današnje himne Republike Srbije. (Plakat se čuva u zbirci Plakati, Muzeja pozorišne umetnosti Srbije).

Televizijski prilog o izložbi "Dinastija Obrenović i pozorište", u emisiji "Od zlata jabuka", autorke Slađane Novaković, Radio-televizija Srbije I ( emitovano oktobra 2024).

Prikaz projekta - izložbe "Dinastija Obrenović i pozorište autora Marka Misirače, pozorišnog reditelja i teatrologa.

Razgovor o izložbi "Dinastija Obrenović i pozorište", u emisji Drugog programa Radio Beograda "Maske", autorke Jelene Perić.
https://www.rts.rs/upload//media/2024/9/18/8/41/718/3291786/rb2maske20241017.mp3